Ako sa volí v 21. storočí

Autor: Michal Hušek | 21.3.2012 o 13:01 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  727x

Áno máme po voľbách. To ste už asi všetci zaregistrovali. Tá inteligentnejšia, čoraz menšia menšina, už má pobalené. Ale nemienim plakať nad katastrofálnymi výsledkami, rád by som poukázal na niečo iné. Som mladý a ešte som toho v mojom živote až tak veľa nevidel. Ale nič to nemení na fakte, že som ešte nikdy nevidel také ohromné mrhanie peniazmi, materiálom či ľuďmi ako sú voľby.

 

Všetci vieme, že voľby bez papiera sú ako toaleta bez papiera a že to proste nejde. Ale napriek tomu ma udivuje to mrhanie. Na jednu komisiu rádovo desiatky kilogramov premrhaného papiera. V našom okrsku bolo zaokrúhlene 1000 voličov. To je 1000 obálok, 26 000 lítkov, 2 urny, zápisnice... Toľko papiera pohromade som nevidel od čias čo sme na základnej škole miesto telesnej výchovy chodili vyhadzovať školský zber papiera na nákladné auto.

Človek si možno myslí, že je to neekologické, ale holt, demokracia to potrebuje a pre tak dôležitú vec ako sú voľby predsa nejaký ten hektár obetujeme.

Nieje to pravda. Je treba zaviesť voľby cez internet. A to hneď. To nieje nejaká šialená myšlienka, ale jediné možné dobré riešenie. Niekto by mohol rozmýšlať že veď to niekto hackne a je po voľbách. Teoreticky to možné je, ale v dobe, keď viac ako 90 percent svetového kapitálu pri transkaciách tečie "onlajn" tak si dovoľujem tvrdiť, že svet má technológie na to, aby zvládol aj voľby. Okrem toho neboli by sme prví. Niekomu by mohlo vadiť, že veď nie každý vie ovládať počítač. V dnešnej dobe však tiež netlačíme fotky kandidátov pre tých čo nevedia čítať, alebo ich nedierkujeme pre nevidiacich. Bohužiaľ. A znova- neboli by sme prví. Aj volebné automaty existujú. Stačí si pozrieť ten diel Simpsonovcov keď ide Homer voliť Obamu a viete čo mám na mysli.

Ok ale späť na Slovensko. Voľby máme papierové tak sa poďme pozrieť ešte na pár zaujímavých bodov.

Pri mojej premiére vo volebnej komisii som sa dozvedel, že existuje softvér na spracovávanie výsledkov. Predstavil som si niečo ako národný informačný systém, s ktorým nebude po fyzickom spočítaní problém výsledky vyhodnotiť, overiť a poslať. Musím dodať že jeho použitie nebolo nutné, ale bolo odporúčané. Tak som sa na to podujal. K dispozícii nebol žiadny počítač na tento účel určený, hoci podľa mňa jeden notebook do komisie by sa zišiel. Ale dobre. Na tento účel som použil môj súkromný počítač. Veľmi skoro som zistil že ten softvér nieje žiadny informačný systém, ale len akýsi nástroj vhodný na vygenerovanie zápisnice. Po jeho spustení som rozmýšlal, či jeho tvorca používa zariadenie menom počítač. Predsa len, program bez možnosti minimalizácie či maximalizácie a s fixným rozlíšením je dnes mierne netradičný. Treba však dodať, že fungoval. To pri štátnom softvéri nieje také samozrejmé, daniari by mohli rozprávať.

Pomocou toho programu sa nám podarilo spraviť digitálnu zápisnicu. Keby tento volebný systém nebol postavený nahlavu, človek by klikol že poslať a komisia si môže želať dobrú noc. Je jasné že sa tak nestalo a ani stať nemohlo. Pod slovom zápisnica si človek asi predstavý nejaký dokument. A predstaví si správne. A pod pojmom "vygenerovať dokument" si asi predstaví nejaké pédeefko čo by sa dalo šikovne vytlačiť a bola by aj papierová zápisnica. Vytlačiť sa to naozaj dalo. Ale ten papier by nám bol tak na dve veci. Napriek tomu, že je v podstate nemožné aby sa vytlačený dokument nezhodoval z digitálnou predlohou, sme museli miesto toho papierovú zápisnicu vypísať ručne, kde sa s počtom strán možnosť chyby zväčšuje priam exponenciálne. Aj toto jednoducho nechápem a mám dojem že keby volebný systém vymýšľal nejaký Charlie po dobrej párty tak by dával viac zmyslu ako toto kocúriskovo.

A to bolo treba tú papierovú zápisnicu vypísať hneď dva krát. S nulovou toleranciu chyby. Následne zobrať všetky 3 zápisnice (2x papier 1 digitálna) a poďho do Incheby.

Neviem čo za zverstvá sa diali v Inchebe, ale o absolútnej efektivite svečí fakt, že volebné komisie čakali na overenie ich zápisnice prakticky do svitania.

Také malé zhrnutie na záver. To že voľby cez intenet sú podľa mňa najlepšou najlepšou voľbou už viete. Niesom však naivný a viem že na  dobré riešenia je treba čakať dlho. Ale čo najskôr je treba zahájiť postupnú digitalizáciu celého procesu volieb a ich vyhodnotenia, pretože rozum mi ostáva stáť keď vidím akým zastaraným a neefektívnym spôsobom realizujeme takú dôležitú vec ako sú voľby.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?