Kráčať camino

Autor: Michal Hušek | 14.4.2012 o 17:55 | (upravené 15.4.2012 o 11:24) Karma článku: 13,76 | Prečítané:  440x

Už ste niekedy kráčali camino? Ak áno, tak sa začnete v duchu umievať a spomínať, ak nie, tak možno ani neviete o čom hovorím. Camino znamená po španielsky chodník a mám na mysli samozrejme camino de Santiago, teda množstvo pútnických ciest smerujúcich do Santiaga de Compostela v severnom Španielsku, miesta posledného odpočinku sv. Jakuba.

Keď sa človek rozhodne, že sa vydá na túto púť, asi v podstate nevie čo má očakávať. O tejto jednoduchej akcii sa totiž rozprávajú úplné legendy. Hovorí sa o úplnom obrátení, nájdení životnej cesty, Božieho povolania či pochopení a prijatí seba samého. Na druhej strane, camino de Santiago spočíva jednoducho v putovaní krajinou, z dediny do dediny a stále vpred, kým neprídete do starobylej Compostely. Proste pekný výlet.
Tak teda prečo sa trepať pár tisíc kilometrov kvôli nenáročnej turistike? Čo je na tom také skvelé a prečo tam smerujú milóny ľudí? Čo tam hľadajú a čo je dôležitelšie, čo tam nájdu?
Nepoviem vám čo tam nájdu oni alebo čo by ste tam našli vy, to musí zistiť každý sám.

Jednou z prvých vecí čo si uvedomíte na ceste do Santiaga je prítomnosť. Úplne obyčajná prítomnosť. Že o čom to kecám? Jednoducho nikoho netrápi čo bolo alebo bude a aké problémy zanechal doma. Tu sú iné problémy. Či aby som bol presný “problémy”.
Lebo napríklad nikdy neviete, kde budete spať. Či sa vám ešte ujde nejaké to miesto v albergue, alebo budete musieť ísť spať niekam do miestnej telocvične.
Na spanie len tak pod širákom môžete zabudnúť. Ja som tam bol v lete. Jasné, že cez deň je tam riadne teplo, ale v noci tu nieje práve najpríjemnejšia teplota. Človek je rád, ak spí dnu. Večer je jasná obloha ale ráno je nebo pravideľne zatiahnuté oceľovosivými mrakmi, z ktorých v lepšom prípade neprší. Tieto mraky sa rozplynú až okolo poludnia, kedy je kažný správny pútnik už dávno na ceste. A v priebehu snaď hodiny ich vystrieda typicky španielska horúčava.
Neviete kde a čo budete jesť, neviete kde spíte a neviete kedy a kam dorazíte. Ale to je normálne a najlepšia zbraň na tieto “problémy” je prostý úsmev.
A vtedy vám je úplne jedno všetko čo bolo či bude. Tu žijete teraz.
Stretnete mnoho zaujímavých ľudí. Stretnete pútnikov z úplne celého sveta, že si v Španielsku pripadáte ako pán domáci, veď Slovensko je naskok proti domovine mnohých pútnikov ktorí budú kráčať s vami.
Spomeniete si na veci, ktoré boli dávno zabudnuté. Ako krásne je nájsť prostú studňu s pitnou vodou, alebo tieň v poludňajšej horúčave. Aké to je zmoknúť tisíce kilometrov od domova, bez jediného záchytného bodu. Musíte si spomenúť ako sponntáne a okamžite meniť plán, nech bol akokoľvek pedantne pripravený.
A takto pomaly zabúdate na svoje pozemské problémy až vás prestanú trápiť úplne. Hlava sa vyčistí od bežného zhonu a nervozity a keď prídete do cieľa, ste pripravený počúvať Boha. V prostej príjemnej vyčerpanosti keď dorazíte do chrámu kde sa snaď brána ani nezatvára, vtedy ste pripravený počúvať, čo vám Boh chce povedať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?