Akceptované mrhanie?

Autor: Michal Hušek | 15.5.2012 o 11:13 | Karma článku: 11,18 | Prečítané:  417x

Je mnoho rozhodnutí a zvykov štátnej správy, nad ktorými ľuďom zostáva rozum stáť. Predpokladám že každý by si  na nejaký spomenul ja sa však teraz chystám vypichnúť len jeden, ktorý má tak trochu niečo s mojou profesiou. Mám na mysli softvareové nákupy pre štátnu správu. O štátnych zakázkach na informačné systémy a rôzne komponeny systémov či stránky sa rozprávajú doslova legendy a myslím si, že len málo z nich by nebolo vhodných na príklad mrhania našich peňazí. (SNG za všetky príklady) Napadá mi však ešte väčšia a pritom viac menej akceptovaná diera na peniaze a to nákup základného softvérového vybavenia počítačov, v spoločnej reči Stredozeme jednoducho Windows, Office a podobne.

Niekoho ani nenapadne, že by sa dalo používať niečo iné ako Windows. Ale to samozrejme nieje pravda. Vždy je mmožnosť použiť jednu z mnohých distribúcií Linuxu ktoré sú na túto prácu ako stvorené.
Prečo používať Linux v štátnej správe? Tak napríklad preto, lebo je úplne zadarmo. To už je veľký argument sám o sebe. Treba dodať že aj kancelársky balík (office) k nemu je zadarmo a čuduj sa svete, existuje aj iný office ako Microsoft Office.
Skrátim to. Všetok softvér, ktorý by bol potrebný, je na Linux zadarmo. A to by nám nejaké tie eurá zo štátnej kasy ušetrilo. Možno si spomínate na tie čísla, čo lietali nedávno v tendri na softvér, ktorý bez súťaže “vyhral” Microsoft. A pri tom netreba ani euro.
Dalším dôvodom, prečo používať Linux, je paradoxne úspora aj na samotných počítačoch. Nechcem tu do podrobna vysvetľovať hardvérové požiadavky operačných systémov, ale aspoň trochu. Na spoľahlivé používanie poslednej verzie Windowsu (7 sp1) je treba počítač s minimálne 2 GB operačnej pamäte.
Na plnohodnotné využívanie niektorej súčasnej verzie Linuxu (napr Debian s XFCE) kľudne stačí aj 256 MB, teda jedna osmina pamäte potrebnej pre Windows. Veľmi zjednodušene možno povedať, že na Windows je treba počítač starý cca 3 roky a menej a na tie isté úlohy s použitím Linuxu nám stačí počítač starý približne 10 rokov.
A to je tá úspora o ktorej hovorím. Pri dobrom výbere Linuxu nieje treba ani zďaleka tak často meniť počítač. A všetci vieme, koľko počítače stoja, že to nie je zanedbateľná suma.
Ako další faktor by sa dala spomenúť bezpečnosť, nakoľko situácia ohľadne klasických vírusov je na Linuxoch diametrálne odlišná od toho čo asi všetci poznáme na Windowse. Toto nieje chybou Windowsu, je to daň za monopol, ale to nie je v tomto prípade podstatné.
Prečo nie Linux? Najčastejšie spomínaným argumentom je, že užívatelia sú zvyknutý na Windows a nechcú sa učiť ovládanie nového systému. Hm, chcem vidieť, ako by ste povedali šéfovi, ktorý vás chce presťahovať do inej kancelárie, že tu ste si už zvykli a nikam sa sťahovať nebudete. Zmena je život.
Okrem toho predstavte si napríklad situáciu, že úrad by nakúpil počítače značky Apple. Ich ovládanie je rozdielne od Windowsu a má skôr bližšie k Linuxu. Zamestnanci by sa pravdepodobne (neoprávnene) cítili cool len preto, že majú mašinu so strieborným jablkom a nejaký rozdiel v systéme by im nevadil.
Ďalším argumentom by asi bolo, že súčasné používané softvéry sú len pre Windows. A toto je obrovský problém. To je ako keby dialničné známky predávali len vodičom škodoviek. A ak máš inú značku, tak máš jednoducho smolu a na diaľnicu nemôžeš. Celý systém vývoja pre jediný operačný systém je chorý.
Dnes preferovaným spôsobom sú systémy ovládané cez webové rozhranie. Teda že program je vlastne webstránka a každý asi vie, že webstránka sa dá otvoriť na ľubovoľnom systéme.
Možno už nejaké systémy takto fungujú, neviem, ak áno tak tlieskam. Ale bojím sa že väčšina nie.
Možno si spomínate keď pred nedávnom dostal istý úrad pokutu za to, že nepodal daňové priznanie elektronickou formou. Program na jeho tvorbu bol len pre Windows a daný úrad pioniersky používa Linux. A smola. Čo majú čo používať systém zadarmo a šetriť štátne peniaze.
Preto si idem vždy oči vyočiť keď čítam o “tendroch” na krabicový softvér (operačný systém, kancelársky balík...) a nikoho ani nenapadne zohľadniť fakt, že sú k dispozícii alternatívy, ktoré sú úplne zadarmo a kvalitou vôbec nezaostávajú.
Niekto si možno povie, že nech každý používa čo mu vyhovuje. To je fajn a správny prístup, pokiaľ by si “to čo im vyhovuje” platili z vlastného vrecka a nie z verejných financií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?