František, ktorého majú všetci radi

Autor: Michal Hušek | 19.6.2013 o 11:38 | (upravené 19.6.2013 o 11:46) Karma článku: 11,17 | Prečítané:  1203x

Pápež František. Argentínsky kardinál, ktorý si za krátky čas  získal obľubu neporovnateľne vyššiu ako introvertný Nemecký teológ, o ktorom sa vravelo že je spiatočnícky a superkonzeratívny. To že taký nebol, svedčí aj fakt, že keď si uvedomil, že už na to už fyzicky nemá, tak proti všetkým tradíciám cirkvi odstúpil. Ale o inom som chcel.

Františekove slová a činy sú zväčša kladne hodnotené, lebo každý vidí, že to čo káže, aj sám žije. Nielen odkedy je v Ríme, ale celý svoj život.

Jasné, niektoré médiá si nedajú pokoj a vždy prídu s niečim bombastickým. Ale asi v tom duchu, že keď sa v danej krajine niečo zlé dialo, tak pápež sa na tom musel automaticky podieľať.

Keby som ja bol pápežom, určite by niektoré médiá hovorili že som bol ako 3 mesačný eštébákom a ako 8 ročný Mečiarova pravá ruka. Len za to, že som žil na Slovensku.

Tak isto spravili z Benedikta hitlerjugend a z Františka podporovateľa vojenskej junty.

Ale inak som veľmi príjemne prekvapený. Ani nie priamo tým, že o Františkovi píšu pozitívne, ako tým, že konečne sa zaoberajú tým čo naozaj spravil a naozaj povedal.

Nie tým čo o ňom povedali druhí.

Médiá si dali konečne tú námahu počúvať čo pápež hovorí a robiť si z toho závery.

Onedlho po utíchnutí prvotného bulváru, sa vzhľadom na jeho reformné vyjadrenia a kroky, začali objavovať nové schematické informácie.

V podstate sa niesli a doteraz nesú v duchu, že František ide čosi konečne reformovať ale všetci sú proti.

Že tu máme nejaký Vatikánsky gang a zlovoľných biskupov, ktorý nechcú o žiadnych krokoch k otovorenosti ani počuť a budú Františkovi hádzať polená pod nohy.

Mohlo by sa zdať že je to pri najlepšom boj Františka proti skostnatelej a kariéristickej štruktúre cirkvi.

Ale nieje tomu tak.

Rád by som však napísal, že samozrejme cirkev nieje jednoliata a superdokonalá. Čokoľvek, kde sa vyskytuje človek, nemôže byť už zo zásady dokonalé.

Cirkev má mnoho chýb, tak ako každý z nás. Rovnako aj v nej pláva množstvo, často až priveľa rôznych názorov. Ale je to stále Ecclésiam cathólicam a nie The Cathotic Church Inc. takže diskutovať o dôležitých témach z rôznych uhlov pohľadu je nielen povolené, ale aj žiadané.

Takže prečo je tento súboj František vs The World vymyslený?

Katolícka Cirkev má svoju hierarchiu. Od nás,  laikov, cez kňazov, (arci)biskupov až po kardinálov.

Niekto to riadiť musí a preto musíme mať nejakú štruktúru. Po tejto hierarchii nestúpajú všeliakí podivíni a revolucionári. Kardinálmi sú menovaní ľudia, ktorý vedia čo robia a sú v tom schopní a tak trochu schopní aj reprezentovať svoju krajinu, či celú cirkev.

Františka zvolili práve týto kardináli. Nebol to nikto mimi cirkvi, boli to oni. Jeho osoba a  názory im boli známe dávno pred voľbou, narozdiel od mnohých z nás, vrátane mňa.

Teda volili ho práve preto, lebo tieto činy od neho očakávali. Vzhľadom na rýchlosť voľby možno usudzovať, že v tom boli pomerne jednomyseľní.

Netvrdím, že František nemá v cirkvi odporcov.

Ale cirkev určite nie je proti jeho reformným snahám. Veď práve preto ho zvolili.

Duch Svätý a oni.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?