Pár slov o kritike

Autor: Michal Hušek | 10.9.2013 o 15:51 | (upravené 10.9.2013 o 15:56) Karma článku: 10,93 | Prečítané:  413x

Nedávno som čítal pekný citát od Voltaira. Jeho myšlienky zväčša nezdieľam, ale táto je dobrá. Voltaire hovorí, že na to, aby som spoznal kto mi naozaj vlastne vládne, mi stačí zistiť koho nesmiem kritizovať.Samozrejme, že je ho treba chápať v dejinných súvislostiach, ale prišlo mi dosť zaujímavé zamyslieť sa nad jeho dnešným významom.

Voltaire by asi ako prvé zmienil vládu, nech už v akejkoľvek forme.

Dnes si myslím, že s tým problém nemáme. Na vládu nadávame mnohí denne a pomerne oprávnene. Nemyslím si, že by nám za to hrozil nejaký postih, narozdiel od dôb totality.

Aj to ukazuje, ako sa nekritizovateľnosť preskupuje a mení.

Som si istý, že ako druhý bod by Voltaire spomenul Cirkev. O tomto bode asi nie je treba písať veľa slov. Od čias Voltaira stratila Cirkev všetku svetskú moc, čo je koniec koncov správne a len návratom ku pôvodnému stavu.

Teda určite prišla aj o svoju nekritizovateľnosť o čom sa môžeme presviečať denne.

Permanentne je terčom takej jedovatej nenávisti, že človek musí reálne pochybovať o duševnom zdraví autorov niektorých výrokov. Ale to je dnes in.

Koho teda nemôžem ani dnes kritizovať? Z miernym odľahčením možno povedať že už asi len vlastného šéfa. Ale každému je jasné, že dosah bežných šéfov je veľmi lokálny a nemožno hovoriť o celospoločenskom dopade.

Koho teda naozaj nesmiem v našej súčasnej spoločnosti kritizovať?

Čo takto utratiť zopár slov proti Rómom.

Nie, nemám na mysli nejaký primitívny rasizmus, ako poniektorí “vodcovia”.

Stačí, aby sa človek počudoval, že jedni môžu stavať na čierno a druhí nie. Že jedni môžu terorizovať celú ulicu a druhí nie.

Alebo nebodaj si dovoliť povedať, že homosexualita je deviácia. Už postrach školstva, wikipédia, je plne postačujúci zdroj na odhalenie významu toho slova. Napriek tomu je jeho použitie tak nemysliteľné ako povedať že kráľ je nahý.

Stane sa, že si žena napriek populárnym názorom zvolí, že chce ísť na materskú a vychovávať deti. Hneď je spiatočnícka a plne v područí muža.

Skúste povedať, že potrat je vražda.

Skúste povedať že pusy rájot sú obyčajné nevychované pouličné pracovnice a zrazu ste radikálny antidemokratický proputinista.

Znamená to, že nám v duchu Voltairovnho citátu vládnu Rómovia a feministky? Našťastie nie.

Doba sa zmenila. Nekritizovateľní nedržia absolútnu moc, ale vyhrazujú si absolútny patent na pravdu v svojom sektore. A to je tiež nebezpečné, lebo im v tom nikto nebráni a absolútna moc ich v tom podporuje.

Pred nedávnom bolo výročie prejavu Muža, čo mal Sen.

Nemal sen, že jedného dňa, bude eurosmernica, že vo vedení firmy musí byť X percent žien. Nemal sen, že niekto dostane byty zadarmo, len preto že sa nevie správať ako normálny človek.

Mal sen, že nikto sa nebude pozerať či som Slovák, Róm, beloch, černoch, muž, žena…., ale že firmu povedie ten najlepší, kto spácha trestný čin ide do väzenia a vlak mi bude vypravený nech sa mi páčia dievčatá alebo chlapci.

Keď chce mať žid bradu tak ju bude mať a keď chce mať kresťan krížik na krku, tak nebude vyhodený z práce.

 

Súčasná spoločnosť plná všeliakých “práv”, “tolerancie” , “neutrality”  a neväčšinových komunít má k tomu veľmi ďaleko.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?