Smartfóny sú dnes nuda

Autor: Michal Hušek | 30.12.2013 o 10:39 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1098x

Spomínam si živo na môj prvý smartfón. Nebolo to vôbec tak dávno, ale tá mašina ešte spadala do obdobia pred jablčno-droidnou revolúciou. Do obdobia, keď svetu vládol Symbian a Windows Mobile.

Išlo o klasické “hátécéčko” s peknou klávesnicou a operačným systémom z Redmondu. Volal som ho Ružová Tehla, lebo nemenovaný operátor ho zafarbil do svojich farieb. Do mojich rúk sa už dostal riadne otlčený, ale to mu na úžasnosti nič neuberalo.

Vravel som, že aspoň mi ho neukradnú. A že neskôr si ho prekrytujem. Ach ako som bol naivný, mysliac si, že v mojich rukách prežije ešte niekoľko rokov. Nie že by som bol tak nešetrný, ale práve jablčno-drodiná revolúcia spôsobila, že zo dňa na deň už nebol taký úžasný a vyzeral už len ako tá Ružová Tehla.

Ten môj Hermes mal však pred sebou ešte veľkú budúcnosť. Objavil som fórum XDA a kto pozná ten sa pousmeje, kto nepozná mal by v mene svojho smartfónu na túto stránku okamžite zamieriť.

XDA ma naučili zaklínadlá, ako Hard SPL, Radio ROM a tak podobne. Začal som si nahrávať do môjho telefónu rôzne romky, zaručene najlepšie na svete. Takže už po chvíli sa telefón nedal ani len zapnúť. Prirovnanie k Ružovej Tehle bolo znova o čosi pravdivejšie. Po anglicky sa totiž takto nezapnuteľný telefón povie “bricked”.

Samozrejme že som ho “debrickol” veľmi rýchlo a pokračoval v užívaní si nových viac či menej funkčných, no vždy zaujímavých romov.

Takto som to dotiahol až po poslednú verziu Windows Mobile na mojom zastaranom telefóne a zdalo sa, že výzvy sú vyčerpané. Mýlil som sa.

Z hlbín XDA som vytiahol takmer konšpiračnú teóriu, že ten môj “tívájtíen” podedil chipset z iného modelu a s tým chipsetom podedil aj GPS čip. O ktorom výrobca tvrdil, že tam nieje.

Ale kto by veril nejakým Taiwancom, keď má človek XDA. Tak som sa pustil do editovania registrov Windowsu a podobných operácií, ktoré mali viesť ku spusteniu navigačného čipu.

História si bude naveky pamätať, že GPS čip sa v mojom telefóne naozaj zapol a začal hľadať satelity pár metrov od môjho domu.

Avšak akási chyba v mojich editovaných registroch spôsobila, že systém sa majestátne zrútil skôr, ako telefón vôbec mohol určiť polohu. Nemal som už dosť síl, prejsť si tým znova.

Ružovú tehlu však čakala jej posledná historická úloha. Nejaký pubertiak čo má asi IQ vyššie ako počet znakov tohoto blogu totiž naportoval Android na dovtedy nepodporovaný procesor môjho telefónu. Dodnes si spomínam na zaklínadlá ako napríklad Haret.exe.

Bola to veľká hodina, keď zhaslo UI Windowsu a obrazovka zčernela. Potom sa v rohu objavila stručná správa “Starting Linux” a v rohu blahosklonne sa usmievajúci Tux.

Už menšia bola hodina nasledujúca, naplnená hlavne hláškami o kernel panic. Android sa mi pri najlepšom pokuse podarilo spustiť len do terminálového módu. A to je pomerne nepraktické.

Dni Ružovej Tehly boli zrátané.

Dalším šampiónom bol z tretej ruky z Londýna dovezený G1. Slávny telefón ktorý zahájil anabázu Googlu ku dnešným 81 percentám trhu.

Ešte som ho ani nemal 24 hodín a už mal za sebou prvý flash. XDA ma naučili nové zaklínadlá, ako RA či CWM. Na čo je root a prečo bootloader musí byť unlocked. A že chlapci CyanogenMod robia dobrú prácu.

G1 nebol vtedy zďaleka nový a rýchlo som zistil, že je rozdiel či tam mám Donut alebo FroYo.

Zistil som, že výrobcovia utínajú podporu svojím telefónom najskôr ako môžu. Z toho plynie fakt, že telefón by aj ten ktorý program ešte zvládal, ale kvôli operačnému systému sa nedá nainštalovať.

S pomocou XDA som držal môj telefón podporovaný až do úplnej krajnosti. Na konci som mal ako “daily rom” Gingerbread a telefón mal za sebou úspešné štarty Honeycombu ši dokonca ICS. Jelly Bean som nestihol.

Na mojej G1 som rozchodil veci na 3 krát tak výkonnejšie zariadenia a veci čo tam nikdy fungovať nemali. Vrátane romov umožňujúcich prelomenie WEP alebo cracknutie PS3.

Čo je príjemný bonus k funkcii telefónu.

Lenže raz som predsa začal narážať na skutočné hardwareové limity a to už bol telefón samozrejme pretaktovaný.

Tak som predal G1 po snáď stovke flashov, s rozbitým foťákom či nie veľmi funkčnou klávesnicou.

A kúpil si nejaký trápny Samsung.

Dámy a páni, dnešné smartfóny sú nuda. Dnes všetko funguje a o žiadne funkcie sa bojovať nemusí. Dnes má aj najlacnejší telefón aspoň ICS a všetko funguje ako má. Žiadne skryté čipy či nové operačné systémy. Žiadne preskupovanie RAM v prospech niektorého čipu na APU.

Žiadne operácia na hranici bricknutia.

Pred nedávnom závisela životnosť a výkon telefónu od šikovnosti užívateľa a jeho vedomostí ako na to. Teraz má low end telefón 4 jadrá a je po srande.

Inak počuli ste, že na XDA spravili Ubuntu Touch aj pre môj tablet? A že Android KitKat podporuje konečne IR? Môj má asi propietárny driver, ale keby som tam flashol……...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?