Zopár cirkevných bludov

Autor: Michal Hušek | 11.1.2014 o 12:11 | Karma článku: 10,39 | Prečítané:  2103x

Tu v Európe máme čo sa týka kresťanských cirkví situáciu dosť prehľadnú. Máme “pravé a ľavé plúce” tak ako povedal (čoskoro) svätý Ján Pavol II. Teda cirkvi katolícke a pravoslávne.Títo kresťania majú svoje učenie staré 2000 rokov a len ťažko sa dá prekvapiť novým názorom.

Máme tu samozrejme aj protestantov, kde nejaké to učenie nie je jednotné a líši sa od spoločenstva k spoločenstvu. Napriek tomu majú množstvo rysov spoločných a keby už nič iné, tak tu už ajtak existujú stovky rokov, takže tiež od nich nezvykneme počúvať nejaké prekvapivé myšlienky.

V Amerike a hlavne v USA je situácia odlišná. Na prvý pohľad sa to nezdá, veď tam pôsobia prakticky tie isté cirkvi. Rozdiel je v obrovskom množstve rôznych malých protestantských spoločenstiev, ktorých ročne mnoho vznikne a mnoho zanikne. Mnoho z nich je mierumilovných a Bohumilých, ale občas sa niektoré toto spoločenstvo silne nepodarí a potom Amerika rieši všeliaké absurdné “problémy”.  Na príklad stačí medializovaný Westbro Baptist Church.

My sme USA strašne ovplyvnení. Často krát si to ani neuvedomujeme. Filmy delíme na americké a tie druhé, umelec čo nespieva po anglicky sa v podstate ani nepresadí. Všetci vieme tiež po anglicky a berie sa to ako samozrejmosť. Sledujeme americké programy v televízii a opakujeme frázy z amerických filmov. Slávime americké sviatky a správy z USA sú po správach z vlastnej krajiny asi najdôležitejšie.

Tieto spomínané fakty, spôsobujú, že tieto americké problémy a názory sa podvedome vkrádajú do našich myslí a formujú nám názor aj na kresťanov. Toto je hlavne problém ľudí so slabším kritickým myslením.

Absolútne typickým problémom o ktorom hovorím, je problém stvorenia sveta. V USA bolo po dlhom boji povolené, že na školách sa môže vyučovať okrem vedeckej teórie aj stvorenie sveta podľa Biblie. Ateisti krútia hlavami a majú vo veci jasno. Kresťania popierajú akúkoľvek vedu. A tlačia to nasilu do detí. A potom že prečo to špagetové monštrum.

Lenže, kto sú to tí kresťania? Toľko nenávidení katolíci to veru niesu. Biblické stvorenie sveta totiž hovorí Kto a Prečo. Vedci sa nám snažia povedať Ako. Teda tieto 2 pohľady na vec sa nevylučujú, nepotvrdzujú ale za to dopĺňajú.

Preto je samozrejme blbosť stavať to na roveň. Ale množstvo ľudí to nevie, a prijíma názor že všetci kresťania tupo popierajú vedu. Prenáša to aj na domáce pomery. Stretol som sa reálne s dialógom, “A ty si veriaci?” , “Nie, ja som vedecky založený” Akoby sa veda a viera vylučovali.

Veda je hľadanie pravdy a hľadanie pravdy je hľadanie Boha v stvorených veciach.

Mnohí si však ďalej myslia, že my, kresťania popierame vedu, big bang, evolúciu…

A podľa toho si nás škatuľkujú a tvoria si názor.

Z USA môžeme vidieť demonštrácie s trnasparentami podľa ktorých ževraj Boh nenávidí gayov, nenávidí vojakov, teší sa z 9/11 a tak podobne.

Slovač to vidí a príliš nad tým nerozmýšľa. Usúdi, že v skutočnosti je to tak, že kresťania nenávidia gayov, vojakov, židov, arabov, slobodné matky, matky čo dobrovoľne potratili…

Ok, Znova. Akí kresťania? Tých 40 z Westbro? Dovolím si napísať, že už len pre tie názory kresťanmi niesu. Ale pokazia nám to všetkým.

Aj ľudia tu, si teraz myslia, že gayovia idú podľa nás rovno všetci do pekla a tak podobne. Potom príde pápež František, prenesie na adresu gayov svoje slávne slová a svet je v šoku. Hovorí sa o niečom novom v Katolíckej Cirkvi. My katolíci však vieme, že to čo povedal, je v podstate parafráza Katechizmu Cirkvi. Teda dávno známa vec, že Boh či Cirkev nikdy nikoho ne-nenávidí (ach ten dvojitý zápor), ani keby boli hriešnikmi. Nenávidí však hriech a každého volá k obráteniu. A určite nikoho neposiela do pekla za to ako sa narodil.

A nie nebojte sa. Gayovia, lesbičky, židia, arabi, matky čo potratili… majú rovnakú šancu dostať sa do neba ako ktorýkoľvek čitateľ môjho blogu.

Dalši alarmujúci blud je, že Cirkev bráni väčšine nových medicínskych postupov, lebo sú podľa nás neetické. Počul som už aj také názory, že sme proti transplantáciám či umelým implantátom. Rozum ostáva stáť.

To proti čomu je Cirkev, sú medicínske pokusy, pri ktorých sa zabíjajú embryá. Je smutným faktom, že z počiatku neexistovala iná možnosť výskumu potenciálneho využitia kmeňových buniek. Ale dnes bol už tento problém odstránený. Že to nieje nejaká bulvárna informácia, svedčí nič menšie ako Nobelova cena za rok 2012 za biológiu.

Takže aký “hejt” ? Veda ide ďalej, embryá nemusia mrieť. Ale ľudia si budú ajtak myslieť, že sme proti medicínskemu pokroku.

Raz som cestoval vo vlaku a cez uličku sedela jedna veľmi afektovaná a “moderná” slečna, ktorá svojím spolucestujúcim vysvetľovala ako je tá Katolícka Cirkev v úplnom rozklade. Lebo už nevieme nájsť nikoho čistého. Lebo veď Benedikt bol Hitlerjugend a František v podstate juhoamerický bolševický revolucionár.

Jedna pani napísala v bulvárnom denníku a už jedna slečna reprodukuje. A vôbec nad  tým nerozmýšľa.

Cirkev bola v našej krajine prítomná skôr ako tá naša krajina. Máme tisíce kamenných chrámov za ktorými sa denne stretávajú veriaci.

Ale okolo ich múrov chodí mnoho dalších ľudí, ktorý ani nevedia, kto sú tí ľudia vnútri. Prečo sú tam a v čo veria. Žijem v Česku, kde sa stáva, že človek nepozná osobne jediného katolíka.

Na Slovensku je veriacich stále dosť. Prečo radšej mnohí veria nejakému bulváru a nespýtajú sa kresťanov osobne? Ktorý kňaz by vyhodil neveriaceho, ktorý by mal záujem naozaj zistiť “o čom to točíme” ?

Niekedy nie je nič jednoduchšie ako sa spýtať, či hľadať pravdu. Ale mnohí to nerobia, nerozumejú a potom nenávidia ze veci ktoré neexistujú. Skúsme vidieť svet aký je, a nešíriť totálne bludy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?