Veda&Viera alebo poďakovanie diskutérom

Autor: Michal Hušek | 13.1.2014 o 11:06 | (upravené 13.1.2014 o 20:16) Karma článku: 9,34 | Prečítané:  1119x

Je pravdou, že sa nezvyknem zapájať do diskusie pod vlastnými blogmi. Zväčša prináša len absolútne minimum príspevkov, nad ktorými by sa bolo hodno zamyslieť. A ako sa vraví, len Chuck Norris vyhral debatu na internete.

To, že mi nadávajú ľudia za moje blogy nie je nič, čo by ma prekvapovalo. Veď sme na internete.

Človek čo si dovolí písať natoľko mimoprúdne názory ako ja, s tým proste musí rátať.

Nebránim sa však tomu, že tento blog je pokračovaním môjho predošlého, ku ktorému ma historicky prvý krát inšpirovali komentáre pod mojím blogom.

Ono by asi nebolo od veci, prečítať si môj predošlý blog a spomínané komentáre pod ním.

V tomto blogu píšem o pomýlených názoroch neveriacich na Katolícku Cirkev. Píšem o tom, že mnoho z nich nám nadáva za názory, ktoré nemajú s našou vierou nič spoločné. Že ľudia často nechápu v čo to vlastne veríme a prisudzujú nám všetko zlo sveta od vyhubenia dinosaurov až po narodenie Fica.

Osobne považujem za najvtipnejšie vyjadrenia, ktoré ma presviedčajú, že ja vlastne verím v niečo iné ako píšem. Lebo oni vedia lepšie v čom verím :) Humorné.

Klasickými stálicami žánru sú tí, ktorých bystrým očiam neujdú heslá ako cirkev či kresťania a bez akéhokoľvek súvisu sa začnú rozhorčovať nad vecami, ktoré ako hľadám, tak hľadám v blogu nenachádzam.

Prečo toto píšem? Tie dámy a páni sú exemplárnym prípadom ľudí s názormi o ktorých bol ten blog. Bez srandy im ďakujem za ich reakcie, lebo z mojej úvahy spravili niečo dôveryhodnejšie.

Lebo priamo potvrdili existenciu ľudí, ktorí si bezdôvodne myslia toto pestré zblúdilé všeličo o Cirkvi. A ich názor sa dokonca nezmení ani keď niekto z Cirkvi povie ako to je naozaj.

Toľko k druhej časti názvu môjho blogu.

Teraz k prvej.

Chcel by som sa ešte vrátiť k téme viery a vedy a napísať k nej zopár slov.

Veda a viera sa prepletali od počiatku. V stredovekej Európe bola kresťanstvom ovplyvnená každá časť života, preto sa jej ani veda nevyhla.

Kresťanstvo malo v tej dobe na vedu pozitívny aj negatívny vplyv. Pozitívny je viac menej jasný. Všelikto sa staral o to aké má léno a ktorému kráľovi prisahal vernosť, ale málo koho zaujímalo niečo také okrajové ako školstvo či systematický prístup k vedomostiam.

V stredoveku boli školy či univerzity takmer čisto v rukách Cirkvi. V kláštoroch sa zhromažďovali, študovali a prepisovali knihy. V podstate Cirkev sa starala o vzdelanosť, informácie a vtedajšiu vedu.

Negatívny vplyv by som nazval asi problémom dokonalosti.

Myšlienka bola jednoduchá a v zásade správna. Boh je dokonalý, teda to čo stvorí, je dokonalé.

Horšia však bola aplikácia tejto myšlienky. Lebo akosi o tom, čo je dokonalé rozhodoval človek. Teda keď si vtedajší ľudia mysleli, že dokonalý je model sveta, v ktorom je Zem uprostred vesmíru, tak boli presvedčení, že tak to Boh stvoril.

Toto viedlo k množstvu omylov.

Neskôr však, ak si správne spomínam, anglickí mnísi prišli s inou myšlienkou.

Boh je naozaj dokonalý a tvorí dokonalé veci. Ale my ľudia sme nedokonalí a to čo vymyslíme je rovnako nedokonalé. Takže nič nevymýšľajme a radšej sa poďme pozrieť, ako to ten Boh stvoril. Keď to pochopíme, pochopíme ako vyzerá dokonalosť v Božích očiach. A za to to stojí.

Teda veda je hľadaním toho, čo je v Božích očiach dokonalé, odkrývaním Jeho diela.

Druhý veľký problém by som asi nazval problémom kompetencií. Tejto chyby sa striedavo dopúšťali obe strany. Cirkev sa s ním už však vysporiadala, kdežto tlak z druhej strany naopak silnie.

Problém kompetencií je jednoduchý. Teológia má vysvetľovať veci teologické a veda veci vedecké. Teda nikto nemôže  teologicky vysvetliť či sme tu mali nejakých dinosaurov alebo pokemonov, nemôže povedať či sme sa vyvinuli z prapredka spoločného s opicami alebo z blbouna nejapného.

Na druhej strane veda nikdy nemôže potvrdiť či vyvrátiť existenciu Boha, či to, kto svet stvoril.

Nie je dôvod aby sa krížili či stavali proti sebe. Vôbec si neprotirečia, dokonca sa nikde nezrážajú. To je ako porovnávať teóriu superstrún s literatúrou Slovenského romantizmu.

Je pre mňa skutočným prekvapením, že si ešte dnes niekto myslí, že veda a viera sa vylučuje.

Ja som ako si môžete všimnúť pod mojou fotkou matfyzák. Tento blog píšem na intráku (pardón koleji :) ) Karlovej Univerzity v Prahe. Vedľa notebooku mi leží tablet s prednáškami zo základmi složitosti a vyčíslitelnosti. Lenčo tento blog dopíšem, tak sa k nim vrátim.

Ozaj viete čo sú to tie poznámky? Veda! Verte či nie. A ja to normálne že čítam.

Viete ako sa živí môj otec? Vedec! Mama? Vedec! Sestra? Vedec! Ešte aj môj strýko prednášal na univerzite.

Viem, že toto môže trochu nepasovať  niektorým skalopevným “hejterom” do obrazu o mne.

A v duchu ich logiky očakávam, že ma začnú presviedčať, že môj otec pracuje vlastne niekde inde a že moja mama nie je moja mama.

Ako sa vraví v jednom Českom filme: “Jednou pro vždy nehoří!”, a ako hovorím ja, raz a navždy veda a viera nemajú spolu nijaké problémy a nemajú dôvod na čokoľvek iné ako pokojnú koexistenciu.

Keď sa vám dostane do rúk kniha Stephena Hawkinga, Brief history of time, určite po nej siahnite. Je veľmi dobrá a jednoducho popisuje mnoho zložitých vecí ako big bang, hmotu, teóriu relativity, kvantovú mechaniku… Je pekné, ako ateista, veľmi veľmi múdry vedec pristupuje k role Boha v stvorení a tvorení sveta. Jeho prístup by som nazval jednoducho pokorou. Je to veľký človek a preto si uvedomuje že proste všetkému rozumieť nemusí a ani sa o to nesnaží.

Naproti tomu tu máme ľudí, ktorí ma budú presviedčať, že kresťanstvu rozumejú lepšie ako pápež a že len oni vedia, v čo to vlastne veríme.


Občas nám proste chýba pokora.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?