Hlúpy národ nepotrebuje Akadémiu Vied

Autor: Michal Hušek | 17.10.2014 o 11:03 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  707x

Možno ste zachytili, že súčasná vláda sa pokúša zlikvidovať inštitúciu zvanú Slovenská Akadémia Vied. Na druhej strane, možno ste to nezachytili, lebo sa o nej veľa nehovorí.  

Ak sa hovorí, tak často negatívne. Počúvam reči, že Akadémia je reliktom socializmu, jeden z mnohých zbytočných byrokratických kolosov, ktoré už svoje poslanie stratili. Že na Západe nič také neexistuje a že čím skôr to zrušíme, tým lepšie.

Zaujímavé je, odkiaľ však tieto názory prúdia. Do SAV dohromady nikto nevidí, málo kto vie, čo sa tam vlastne deje, čím sa zaoberajú.

SAV je jednou z vecí, ktoré tu naozaj fungujú. Naproti tu však máme konkurenciu, ktorá reálne nefunguje. A tým sú slovenské univerzity.

Nedávno som na SME čítal článok od kohosi z Komenského univerzity, ktorý sa ohradzoval proti tomu, že žiadna naša univerzita nie je v top 500. Jeho logika bola taká, že keď sme sa nedostali do svetovo uznávaných rebríčkov, tak budem gúgliť tak dlho, kým nájdem nejaký úplne iný rebríček, kde budeme 489. a budem spokojný. A keď tam nebudeme, tak si nájdem zase iný rebríček, alebo pre mňa za mňa vytvorím si vlastný.

Žiadna sebareflexia, žiadne priznanie, že slovenské univerzity sú na 2 veci.

Dovolím si toto kompetentne porovnávať, lebo niekoľko rokov môjho štúdia som strávil na jednej z najlepších slovenských univerzít (FEI STU) a ďalších niekoľko na najlepšej českej (MFF UK). Okrem toho som strávil aj nejaký čas na ElU SAV, kde som robil bakalárku.

Priame porovnanie nie je reálne možné. FEI funguje ako jedna veľká stredná škola. Deti chodia do školy a deti si robia domáce úlohy. Ak si deti úlohy nespravia, tak dostanú za 5. Pani učiteľka má vždy pravdu a Ferko sa skutočne mýli, keď sa dožaduje odpovede, prečo je mu prednášané HTML podľa štandardov z konca 90-tych rokov. Ferko by mal dostať poznámku.

Nie, nebudem v tomto pokračovať. Lebo podobných vecí je tam priveľa. Nekompetentnosť (Pán X je dobrý tak na to, aby učil tety na ministerstve zapnúť počítač (vyjadrenie člena vedenia FEI o prednášajúcom jedného veľmi dôležitého odborného predmetu)) , prezamestnanosť (nemôžem vyhodiť pána X, lebo je to kamarát pána Y a pán Y je garantom polovice predmetov). Katedry si riešia spory vzájomným vyhadzovaním študentov (že pán Valko) a tak ďalej a tak ďalej.

Proste bieda. S MFF sa to nedá ani vzdialene porovnávať. Je to len príklad jednej školy, ale podľa našich rebríčkov jednej z najlepších. Takže mám dôvod domnievať sa, že inde je to podobne.

Prečo to spomínam? Už sme asi všetci zabudli, že univerzita je v prvom rade vedecká inštitúcia. Naivná definícia by mohlo znieť, že univerzita je ústav, kde pôsobia tí najlepší vedci, ktorí popri ich bádaní vzdelávajú študentov, lebo sú tí najväčší odborníci. A najlepší zo študentov na univerzite ostávajú a pripájajú sa k tým vedcom.

Táto definícia znie pre nás naozaj veľmi naivne, ale to nie je paradoxne chyba definície. Je to chyba našich univerzít.

Ja som programátor, a keď si človek číta históriu nejakého objavu, jazyka, technológie... vždy je v tom zamontovaná nejaká univerzita.

Zväčša americká samozrejme. My si povieme, že nám to nehrozí. My žiadnu vedu, vedcov a reálne objavy nemáme. To však nie je pravda.

Máme Slovenskú Akadémiu Vied. Jediný ústav na Slovensku, ktorý má reálne objavy a reálnu činnosť. Spolupracuje so svetovými univerzitami, lebo tie naše sú dobré akurát tak ako priestor kde umiestniť prístroje. Majú výsledky a objavy. Často krát o nich vedia viac vo svete ako my doma. Doma počúvame samé negatíva.

Späť k úvodu. Prečo chcú toľkí Akadémiu zničiť, alebo im je úplne jedno že zaniká? Pretože ako jediný úspešný vedecký ústav ju majú v zuboch všetci naši pavedci z FEI podobných združení neschopných dôchodcov. Je to pre nich veľká konkurencia, ktorá im ukazuje, že mať 3 články za celú univerzitnú kariéru je žalostne málo.

A vždy je ľahšie hádzať polená úspešným pod nohy, alebo hľadať nové rebríčky. Je to ľahšie, ako ako začať robiť vedu a niečo dokázať.

SAV nie je veľmi dobrá v PR. Často nám nevie svoje objavy “predať”. Vychádzajú vo vedeckých časopisoch, o ktorých sa mnohým univerzitným paniam učiteľkám ani nezdalo. Ale my ich nečítame a často nevieme čo robia.

Zaujímajme sa trochu o náš jediný svetový ostrovček vedy a nenechajme ho zničiť rôznymi vedcami, ktorí nosia plášť len preto, aby sa nezašpinili od kriedy.

Lebo inak budeme len hlúpy národ, ktorého študenti musia ísť do zahraničia aby získali slušné vzdelanie a doma dokážeme akurát tak montovať autá pre kórejcov.   

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?